Mýtus č.10: Stačí teda, keď budem vegetarián

Autor: Monika Chlebničanová | 1.3.2016 o 11:27 | Karma článku: 2,72 | Prečítané:  672x

Fakt: Utrpenie zvierat i dopad na životné prostredie sú však práve pri mliečnom a vaječnom priemysle oveľa zásadnejšie,  ako pri získavaní mäsa samotného.

Škodlivé chemické rezíduá z pesticídov a liečiv prechádzajú nielen do mäsa zvierat, ale i do všetkých ostatných živočíšnych produktov. Vynechanie mäsa z jedálnička navyše často vedie k jeho kompenzácii v strave a to práve vo forme zvýšenej spotreby mliečnych a vaječných produktov.

V konečnom dôsledku teda vegetariánstvo neprospieva ani Vášmu zdraviu, ani nevedie k redukcii utrpenia zvierat či negatívnych dopadov živočíšnej výroby na životné prostredie.

Vegánstvo sa vo väčšine prípadov nespája iba s vylúčením živočíšnych produktov z jedálnička, je to i záležitosť súcitu a morálneho konania. Pravý, tzv. etický vegán, nepodporuje (nenakupuje a nepropaguje) kozmetiku testovanú na zvieratách, zvieracie produkty, akými sú koža, kožušina a perie, a nesúhlasí s utrpením zvierat pre zábavu a komerciu, akou sú napríklad cirkusy so zvieratami.

Avšak i ja, rovnako ako mnohí ďalší, som začínala svoju cestu ako vegetarián

- človek získa väčší prehľad o dostupných alternatívach v oblasti stravovania i miest kde nakupovať a pozvoľnejšie si navyká na nový jedálniček. Dlhoročné vegetariánstvo často vedie k prechodu na vegánstvo, a práve preto by ani to nemalo byť zatracované a znevažované ako sa to  občas stáva vo vegánskych kruhoch.

 

Prechodu na vegánsku stravu je však potrebné venovať čas – nevrhnúť sa do nového spôsobu stravovania bezhlavo. Strava musí byť pestrá a vyvážená, spočiatku treba dbať na adekvátny príjem energie a všetkých vitamínov a minerálov (skúsený vegán si ich príjem strážiť nemusí, pestrosť stravy a zaradenie najvhodnejších potravín do jedálnička mu zabezpečia ich dostatočný prísun). Nebojte sa teda dať zelenú zelenej strave a nielenže tým spravíte niečo pre svoje zdravie, pre zvieratá a životné prostredie, je veľmi pravdepodobné, že budete inšpiráciou pre mnohých ďalších..

     ..pretože všetci sme len kvapkou v oceáne– ale čo iného je oceán ako zoskupenie kvapiek?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?