Mýtus č.7: Zvieratá necítia bolesť a vo veľkochovoch netrpia

Autor: Monika Chlebničanová | 3.3.2016 o 4:05 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  281x

Fakt: Väčšina hospodárskych zvierat prežije svoj život vo veľkochovoch, kde nie sú vzhľadom k malému priestoru a minimu podnetov v prostredí uspokojované takmer žiadne z ich etologických potrieb.

A to veľakrát ani tak základne, ako je potreba pohybu alebo životného priestoru. V súčasnej dobe je už vedecky veľmi dobre doložené, že všetky hospodárske zvieratá sú schopné intenzívne prežívať fyzickú bolesť a utrpenie a sú tiež schopné strádať psychicky.

Táto schopnosť negatívneho vnímania bolesti a utrpenia sa vzťahuje ku všetkým druhom chovaných cicavcov* a vtákov a dokonca i k rybám, ktoré sú ešte i dnes mnohými ľuďmi mylne považované za tvory necítiace bolesť, pravdepodobne pre ich neschopnosť vydávať zvuky pri jej prežívaní.

*ak neveríte, skúste jemne uštipnúť Vášho psa do kože v oblasti medziprstia a sledujte jeho reakciu

Každú hodinu je len v USA zabitých viac ako 500 000 zvierat pre ich mäso

Argumentovať o utrpení zvierat na farmách, pri ich preprave na jatky a na bitúnkoch samotných je zbytočné, pokiaľ človek nie je oboznámený s reálnou situáciou. Nie je nijak zložité vyhľadať si na internete obrázky a videá z veľkochovov, ktoré by mal aspoň raz za život vidieť každý z nás. Mnohí sa snažia sami seba presvedčiť, že zábery sú prehnane kruté a že nezobrazujú každodennú rutinu veľkochovov, alebo aspoň nie u nás, vo vyspelej krajine. Nie je to však pravda.

Každý vegán zachráni viac ako 100 zvierat ročne

Avšak ak Vás takéto zábery poburujú a nie je Vám prijemné sa na ne pozerať, prípadne pri ich sledovaní cítite vinu, uvedomte si, že konzumácia živočíšnych produktov je len Vaša voľba. Nebojte sa teda zistiť odkiaľ Vaše jedlo pochádza!

Ak by mali bitúnky sklenené steny, každý by bol vegetarián. – Paul McCartney

Empatia prežívaná pri pohľade na trpiace zviera alebo človeka je založená na podobnom základe a pre mnohých ľudí je utrpenie zvierat dôvodom k tomu, že z osobného – etického hľadiska sa na ňom sami nechcú podieľať – vegánsky prístup k životu je potom už prirodzenou voľbou.

Rastliny cítia bolesť

Keď dôjdu argumenty o zvieratách necítiacich bolesť, nastupujú tie ochraňujúce práva rastlín – iracionálne? Áno, no i tak bežný argument proti vegánskej diéte. Je naozaj pozoruhodné, ako veľmi sa odporcovia vegánstva zaujímajú o pocity rastlín. Treba si však uvedomiť, že prevažná väčšina druhov hospodárskych zvierat je kŕmených práve rastlinnou stravou. Avšak vzhľadom na neprítomnosť centrálneho nervového systému a nervových zakončení samotných, nie je dôvod domnievať sa, že rastliny sú schopné cítiť bolesť.

Prasatá sú chytrejšie ako psy

Je vedecky dokázané, že prasatá sú inteligentnejšie a učenlivejšie ako psy – v rebríčkoch inteligencie dokonca zastávajú po primátoch najvyššie priečky. Ak im to životné podmienky umožňujú, prasatá sú veľmi čistotné tvory s vyberaným jedálničkom. Aký je teda medzi psami a prasatami hlavný rozdiel?

„Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.“ – George Orwell

Specieizmus, teda druhová nadradenosť (species = druh), je diskriminácia určitého živočíšneho druhu iným. Speciesizmus teda znamená, že hodnotu živočíchov stanovujeme na základe ich príslušnosti k určitému živočíšnemu druhu. Tento termín bol v minulosti používaný  predovšetkým bojovníkmi za práva zvierat, ktorí veria, že je iracionálne a morálne nesprávne považovať cítiace bytosti za veci či majetok.  V súčasnej dobe sa však tento pojem skloňuje prevažne v spojitosti s deľbou živočíšnych druhov na tzv. hospodárske a spoločenské. To, prečo milujeme psy a mačky a jeme prasatá a kravy, v skutočnosti nemá žiadne logické opodstatnenie, ide výlučne o zaužívané spoločenské či náboženské presvedčenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?