Mýtus č.10: Stačí teda, keď budem vegetarián

Autor: Monika Chlebničanová | 1.3.2016 o 11:27 | Karma článku: 2,72 | Prečítané:  687x

Fakt: Utrpenie zvierat i dopad na životné prostredie sú však práve pri mliečnom a vaječnom priemysle oveľa zásadnejšie,  ako pri získavaní mäsa samotného.

Škodlivé chemické rezíduá z pesticídov a liečiv prechádzajú nielen do mäsa zvierat, ale i do všetkých ostatných živočíšnych produktov. Vynechanie mäsa z jedálnička navyše často vedie k jeho kompenzácii v strave a to práve vo forme zvýšenej spotreby mliečnych a vaječných produktov.

V konečnom dôsledku teda vegetariánstvo neprospieva ani Vášmu zdraviu, ani nevedie k redukcii utrpenia zvierat či negatívnych dopadov živočíšnej výroby na životné prostredie.

Vegánstvo sa vo väčšine prípadov nespája iba s vylúčením živočíšnych produktov z jedálnička, je to i záležitosť súcitu a morálneho konania. Pravý, tzv. etický vegán, nepodporuje (nenakupuje a nepropaguje) kozmetiku testovanú na zvieratách, zvieracie produkty, akými sú koža, kožušina a perie, a nesúhlasí s utrpením zvierat pre zábavu a komerciu, akou sú napríklad cirkusy so zvieratami.

Avšak i ja, rovnako ako mnohí ďalší, som začínala svoju cestu ako vegetarián

- človek získa väčší prehľad o dostupných alternatívach v oblasti stravovania i miest kde nakupovať a pozvoľnejšie si navyká na nový jedálniček. Dlhoročné vegetariánstvo často vedie k prechodu na vegánstvo, a práve preto by ani to nemalo byť zatracované a znevažované ako sa to  občas stáva vo vegánskych kruhoch.

 

Prechodu na vegánsku stravu je však potrebné venovať čas – nevrhnúť sa do nového spôsobu stravovania bezhlavo. Strava musí byť pestrá a vyvážená, spočiatku treba dbať na adekvátny príjem energie a všetkých vitamínov a minerálov (skúsený vegán si ich príjem strážiť nemusí, pestrosť stravy a zaradenie najvhodnejších potravín do jedálnička mu zabezpečia ich dostatočný prísun). Nebojte sa teda dať zelenú zelenej strave a nielenže tým spravíte niečo pre svoje zdravie, pre zvieratá a životné prostredie, je veľmi pravdepodobné, že budete inšpiráciou pre mnohých ďalších..

     ..pretože všetci sme len kvapkou v oceáne– ale čo iného je oceán ako zoskupenie kvapiek?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?